Header

 

National Results

home

 

NZ Open Water (NZ placings) - 2018

Click here for full results

Club Result  
Women
Phoebe Harris 4th 16-17 5km, 5th 16-17 10km
Ella Crowe 23rd 13-15 5km
Men
Jeremy Huang 20th 13-15 5km

 

Juniors Top 8 Harlequins Placings - 2018

Click here for full results

Club Result 1st
10 & under Girls
Mulan Chan See 1st 50 Breast, 2nd 200 Back, 1st 100 Fly, 1st 50 Free, 1st 200 Breast, 1st 20 Back, 1st 200 Free, 1st 50 Fly, 1st 100 Back, 1st 100 IM, 1st 200 IM, 1st 100 Breast, 1st 100 Free
Anna Ye 3rd 50 Breast, 4th 50 Free, 4th 200 Breast, 4th 200 Free, 5th 100 IM, 4th 200 IM, 2nd 100 Breast, 4th 100 Free
Freya Hingston 6th 50 Breast, 8th 200 Back, 5th 100 Fly, 7th 50 Free, 6th 200 Breast, 7th 50 Fly, 7th 200 IM, 6th 100 Breast, 8th 100 Free
Ezanda Green 8th 50 Breast, 3rd 100 Fly, 7th 200 Breast, 7th 50 Back
Olivia Bates 5th 200 Back, 5th 100 Back
Mia Laban 6th 200 Back, 6th 100 Fly, 8th 200 Free, 6th 50 Fly, 7th 100 Back
Yalen-Sjaan Wong See 8th 100 Fly
10 & under Boys
Eric Yang 3rd 50 Breast, 8th 200 Breast, 4th 100 Breast
Daniel Loh 8th 50 Breast, 6th 200 Back, 5th 100 Fly, 5th 50 Free, 6th 200 Breast, 4th 200 Free, 5th 200 IM, 3rd 100 Free
Taanmay Annappa 2nd 200 Back, 2nd 100 Fly, 6th 50 Free, 2nd 50 Back, 5th 200 Free, 2nd 50 Fly, 2nd 100 Back, 4th 100 IM, 3rd 200 IM
Jason Zhang 8th 200 Back, 8th 100 Fly, 6th 100 Back
Julian Ling 4th 200 Breast, 3rd 100 Breast
Samuel Asiata 7th 100 IM, 7th 100 Free
11 yo Girls
Danielle Asiata 3rd 200 Back, 2nd 100 Fly, 3rd 50 Free, 2nd 200 Breast, 4th 50 Back, 1st 200 Free, 5th 50 Fly, 3rd 100 Back, 2nd 100 IM, 2nd 200 IM, 6th 100 Breast, 1st 100 Free
11 yo Boys
Oliver Barlow 8th 50 Free
Taigo Yamagami 7th 200 Breast, 6th 100 Breast
Leo Arrowsmith 5th 200 Free, 6th 200 IM, 5th 100 Back
William Koo 5th 50 Fly
Keiki Shimizu 7th 200 IM
12 yo Girls
Ella Crowe 1st 400 Free, 3rd 200 Back, 3rd 100 Fly, 1st 400 IM, 7th 200 Breast, 5th 50 Back, 2nd 200 Free, 2nd 100 Back, 2nd 100 IM, 1st 200 IM, 3rd 100 Free, 1st 200 Fly
Danielle Asiata 4th 400 Free, 6th 200 Fly
Miandi Oosthuizen 6th 400 Free, 4th 100 Fly, 2nd 400 IM, 6th 50 Free, 3rd 200 Breast, 3rd 200 Free, 6th 50 Fly, 1st 100 IM, 2nd 200 IM, 3rd 100 Breast, 7th 100 Free, 3rd 200 Fly
Danielle Curlett 8th 400 Free, 7th 400 IM, 6th 200 Free
Kendall Oliver 6th 200 Fly
12 yo Boys
Chris Jiang 1st 400 Free, 1st 50 Breast, 1st 100 Fly,1st 400 IM, 3rd 50 Free, 1st 200 Breast, 1st 200 Free, 2nd 50 Fly, 2nd 100 IM, 1st 200 IM, 1st 100 Breast, 2nd 100 Free
Keiki Shimizu 6th 400 IM
Ali Al-Ani 8th 400 IM
Daniel Cieplinski 2nd 50 Free, 1st 50 Back, 2nd 100 Back, 4th 100 IM, 8th 200 IM, 1st 100 Free
Ryan Dukeson 7th 200 Fly
Taanmay Annappa 8th 200 Fly
Relays
Mixed 2nd 200 Free, 2nd 200 Medley

 

DIV II Finalists - 2018

Click here for full results

Club Result 13th
12-13yo Girls
Danielle Curlett 4th 400 Free, 5th 200 Free, 1st 400 IM
Kendall Oliver 4th 200 Fly
14 yo Girls
Danielle-Jennyse Smith 5th 50 Breast
Alicia Choo 5th 100 Fly, 7th 50 Free, 7th 100 Free
14 yo Boys
Jeremy Huang 1st 200 Fly, 4th 400 IM, 4th 1500 Free
15 yo Boys
Ryan Sargent 4th 200 Back, 7th 100 Back
Caleb Chilcott 7th 50 Free
16 - 18 Girls
Keri Miller 7th 200 IM, 3rd 200 Fly, 2nd 400 IM, 5th 100 Fly
Jessica Gibson 7th 100 Fly, 6th 200 Fly, 6th 400 IM
Club Relays
Girls 18 & u 4th 4*100 Free, 3rd 4*50 Free

 

NAGs A Finalists (NZ placings) - 2018

Click here for full results

Club Result 4th
12-13yo Girls
Laura Wesseling 7th 100 Free, 6th 800 Free
Miandi Oosthuizen 10th 100 Free, 10th 800 Free, 10th 400 Free, 8th 200 IM
Ella Crowe 7th 200 Fly, 7th 800 Free, 10th 200 Free
12-13yo Boys
Chris Jiang 5th 400 Free, 8th 50 Breast, 4th 200 Breast, 7th 400 IM, 4th 100 Breast, 3rd 200 IM
Aaron Spencer 10th 50 Breast
Gustav Campher 4th 200 Fly, 4th 100 Back, 8th 400 IM, 10th 50 Fly, 1st 200 Back, 5th 50 Back
Michael Han 9th 50 Fly, 5th 50 Free, 5th 200 Free, 10th 100 Fly, 10th 200 IM, 3rd 100 Free
14yo Girls
Caitlin Green 3rd 200 Fly, 4th 800 Free, 9th 200 Free, 9th 400 IM, 7th 100 Fly, 6th 400 Free
14yo Boys
Ryan Oliver 6th 50 Breast, 6th 200 Fly, 2nd 200 Breast, 2nd 400 IM, 2nd 100 Fly, 1st 200 IM
James Slessor 9th 200 Fly, 6th 200 Breast, 9th 400 IM
Joshua Kao 8th 200 Breast, 7th 400 IM, 6th 100 Breast, 10th 200 IM
15yo Girls
Beth Harford 9th 50 Breast, 7th 50 Free, 6th 200 Free
Dani Ancliffe 8th 200 Fly
Brooke Hill 9th 200 Fly
15yo Boys
Daniel Cieplinski 6th 50 Free
16 - 18yo Girls
Holly Ancliffe 6th 200 Fly
Hannah Ferguson 10th 100 Breast
Phoebe Harris 10th 200 IM
16 - 18yo Boys
Thomas Hughson 5th 50 Breast, 4th 200 Breast, 9th 200 IM
Andrew Rattray 4th 200 Fly, 9th 100 Fly
Ben Masters 9th 200 Breast
Tyron Henry 2nd 50 Free, 7th 50 Fly, 3rd 200 Free, 2nd 100 Free
Adrian Chong 9th 200 Back, 8th 50 Back
Club Relays
Girls 15&u 5th 4*100 Free
Boys 15&u 9th 4*100 Free, 10th 4*100 Medley
Girls 16&o 10th 4*100 Free
Boys 16&o 3rd 4*100 Free, 4th 4*100 Medley

 

Opens A Finalists - 2018

Click here for full results

Club Result 2nd
NZ Records (Long Course) Tyron Henry 16yo 100 Free (LC)
Women
Paige Schendelaar-Kemp 6th 50 Fly, 8th 100 Fly, 5th 50 Free
Tupou Neiufi 1st 50 Back, 1st 100 Back, 1st 50 Free, 1st 100 Free, 2nd 50 Fly
Nikki Chapman 5th 200 IM, 8th 400 IM
Men
Bayley Main 5th 200 Back,3rd 100 Back, 1st 50 Back, 3rd 100 Free
Daniel Hunter 1st 50 Fly, 3rd 200 Free, 1st 50 Free, 3rd 50 Back, 1st 100 Free
Tama Solouota 1st 50 Back, 1st 100 Breast, 1st 100 Back, 1st 50 Breast, 1st 50 Free, 1st 200 Free, 1st 100 Free, 2nd 50 Fly
Tyron Henry 5th 200 Free, 5th 50 Free, 4th 100 Free
Andrew Rattray 5th 400 IM, 7th 200 Fly
Thomas Hughson 5th 200 Breast
Shaquile Vaotu'ua 6th 50 Free, 6th 50 Breast
Corey Main 2nd 50 Back, 7th 100 Free
Relays
Women 4th 4*100 Free, 8th 4*100 Medley
Men 1st 4*100 Free

 

NZ Short Course (NZ placings) - 2016

Click here for full results

NZ Records (Short Course) Daniel Hunter 50 &100 Free (Open) 
13yo Girls
Danielle Ancliffe 5th 200 Fly
13yo Boys
Ryan Oliver 2nd 100 Breast, 6th 50 Fly, 4th 400 IM, 3rd 200 IM, 6th 100 Back, 4th 50 Breast, 1st 200 Breast, 1st 100 Fly, 1st 200 Fly, 6th 1500 Free
14yo Girls
Hannah Ferguson 4th 100 Breast, 9th 200 IM, 3rd 50 Breast, 3rd 200 Breast, 7th 400 IM
14yo Boys
15yo Girls
Jasmine Anderson 6th 200 Free, 4th 50 Free, 7th 100 Free
15yo Boys
Tyron Henry 3rd 50 Fly, 3rd 100 IM, 3rd 50 Free, 6th 100 Fly, 1st 100 Free, 2nd 50 Back
Rocky Mulinuu 10th 100 Back, 7th 200 Fly
Noah Vilisoni-Heather 7th 50 Back
16yo Girls
Mikayla Dance 4th 100 Breast, 7th 50 Breast, 3rd 200 Breast, 10th 800 Free
Bobbi Gichard 10th 50 Fly, 2nd 100 Back, 1st 200 Back, 2nd 50 Back
16yo Boys
Thomas Hughson 1st 100 Breast, 3rd 400 IM, 2nd 200 IM, 10th 100 Back, 1st 200 Breast, 10th 200 Back, 6th 100 Free, 6th 50 Back
Adrian Chong 2nd 100 Back, 5th 50 Free, 4th 200 Back
Reuben McKay 6th 50 Breast
17-18 Girls
Paige Schendelaar-Kemp 2nd 200 Free, 1st 50 Fly, 2nd 200 IM, 1st 100 IM, 2nd 50 Free, 2nd 100 Fly, 1st 100 Free, 2nd 200 Fly
Kirsten Fisher-Marsters 10th 100 Breast, 10th 50 Breast, 10th 50 Free
17-18 Boys
Daniel Koenigsperger 1st 200 Free, 7th 100 Breast, 6th 50 Fly, 4th 50 Breast, 5th 400 Free, 2nd 100 Free
Austin Hornby 5th 200 Fly
19&o Girls
Nikki Chapman 5th 100 Breast, 3rd 200 IM, 7th 100 IM, 3rd 200 Breast, 1st 400 IM
19&o Boys
Daniel Hunter 1st 200 Free, 1st 50 Free, 2nd 100 Fly, 1st 100 Free
Joshua Asplin 4th 200 Free, 10th 50 Fly, 7th 100 Back, 3rd 400 Free, 6th 100 Fly, 6th 50 Back
Shaquile Vaotu'ua 7th 100 Breast, 8th 200 IM, 4th 50 Breast, 5th 200 Breast
Open - Female
Paige Schendelaar-Kemp 4th 200 Free, 6th 50 Fly, 3rd 200 IM, 3rd 100 IM, 5th 50 Free, 3rd 100 Fly, 4th 100 Free, 2nd 200 Fly
Bobbi Gichard 4th 100 Back, 7th 200 Back, 3rd 50 Back
Mikayla Dance 9th 200 Breast
Nikki Chapman 5th 400 IM
Open - Male
Daniel Hunter 1st 200 Free, 1st 50 Free, 1st 100 Free
Joshua Asplin 4th 200 Free, 4th 400 Free, 6th 100 Fly, 7th 50 Back
Daniel Koenigsperger 9th 200 Free
Shaquile Vaotu'ua 7th 100 Breast, 4th 50 Breast
Thomas Hughson 10th 200 Breast
AWD
Tupou Neiufi 1st 100 Fly, 1st 50 Fly, 1st 100 Back, 3rd 400 Free, 1st 50 Free, 1st 100 Free, 2nd 50 Back
Tama Solouota 3rd 100 Back, 2nd 50 Breast, 2nd 100 IM, 2nd 50 Free, 2nd 100 Free, 1st 50 Back

© Copyright Bruce Talbot 2006, All rights reserved                    Website development by Talbotco