Header

 

National Results

home

 

Juniors Top 10 Harlequins Placings - 2017

Click here for full results

Club Result 1st
10 & under Girls
Mulan Chan See 1st 50 Breast, 4th 100 Fly, 1st 50 Free, 1st 200 Breast, 4th 50 Fly, 4th 100 Back, 3rd 200 IM, 1st 100 Breast, 3rd 100 Free
Georgia Haycock 8th 50 Breast, 9th 100 Back
Danielle Asiata 2nd 200 Back, 3rd 100 Fly, 3rd 50 Free, 2nd 200 Breast, 3rd 50 Back, 1st 200 Free, 3rd 100 Back, 2nd 100 IM, 2nd 200 IM, 2nd 100 Breast, 2nd 100 Free
Charlotte Steele 7th 200 Back, 9th 100 Fly, 5th 50 Back, 4th 200 Free, 9th 100 IM, 6th 200 IM, 6th 100 Free
Clara Cox 5th 50 Free, 6th 200 Free
Anna Ye 10th 200 Breast
Freya Hingston 10th 200 Free
10 & under Boys
William Koo 6th 50 Breast, 4th 50 Fly
Keiki Shimizu 5th 100 Fly, 10th 200 Free, 10th 50 Fly, 7th 200 IM
Taigo Yamagami 5th 200 Breast, 6th 100 Breast
Yuke Chan 8th 200 Breast
Jerome Chu 10th 200 Breast
11 yo Girls
Miandi Oosthuizen 5th 50 Breast, 3rd 100 Fly, 4th 50 Free, 1st 200 Breast, 2nd 200 Free, 5th 50 Fly,2nd 100 IM, 4th 200 IM, 2nd 100 Breast, 5th 100 Free
Ella Crowe 4th 100 Fly, 1st 200 IM, 3rd 100 Free
Kendall Oliver 9th 100 Fly
11 yo Boys
Chris Jiang 4th 50 Breast, 3rd 100 Fly, 5th 50 Free, 1st 200 Breast, 4th 200 Free, 5th 50 Fly, 2nd 200 IM, 3rd 100 Breast, 5th 100 Free
Kyle Chen 8th 50 Breast, 7th 200 Breast, 6th 100 Breast
Ethan Green 7th 200 Back, 2nd 50 Free, 4th 50 Back, 1st 200 Free, 6th 50 Fly, 4th 100 IM, 2nd 100 Free
William Huang 8th 200 Back, 7th 100 Fly, 9th 50 Free, 9th 200 Breast, 7th 200 Free, 8th 50 Fly
Daniel Cieplinski 1st 50 Free, 2nd 50 Back, 5th 200 Free, 4th 100 Back, 7th 100 IM, 7th 200 IM, 1st 100 Free
Ali Al-Ani 8th 200 Free, 10th 100 Free
12 yo Girls
Laura Wesseling 1st 400 Free, 8th 200 Back, 4th 50 Free, 8th 50 Back, 1st 200 Free, 4th 200 IM, 2nd 100 Free
Ella Crowe 2nd 400 Free, 5th 200 Fly
Alicia Choo 9th 400 Free, 4th 100 Fly, 1st 50 Free, 2nd 50 Fly, 3rd 100 IM, 6th 200 IM, 1st 100 Free
Trelise Dance 1st 50 Breast, 1st 200 Breast, 10th 200 Free, 1st 100 Breast, 10th 100 Free
Sarita Hetherington 7th 50 Breast, 6th 50 Free, 9th 100 Breast
Chloe Biddick 10th 200 Back, 10th 50 Back, 9th Back
Jasmine Zhang 8th 400 IM
Marissa Dodd 8th 50 Free, 8th 200 Free, 9th 100 Free
Kendall Oliver 6th 200 Fly
12 yo Boys
Gustav Campher 5th 400 Free, 1st 200 Back, 4th 100 Fly, 3rd 400 IM, 2nd 50 Back, 8th 200 Free, 3rd 50 Fly, 2nd 100 Back, 5th 200 IM, 2nd 200 Fly
Ethan Green 9th 400 Free
Michael Han 2nd 50 Breast, 5th 50 Free, 6th 200 Breast, 7th 100 IM, 9th 100 Breast, 7th 100 Free
Gordon Mei 4th 50 Breast, 7th 200 Back, 10th 50 Free, 9th 200 Breast, 8th 100 Back, 9th 200 IM, 6th 100 Breast
Aaron Spencer 5th 50 Breast, 2nd 50 Free, 6th 50 Fly, 3rd 100 Breast
Dylan Reynolds 9th 200 Back
Simon Ye 7th 100 Fly, 7th 50 Free, 6th 50 Back, 10th 200 Free, 6th 100 Free
Timothy Henry 9th 100 Fly

 

DIV II Finalists - 2017

Click here for full results

Club Result 5th
12-13yo Girls
Danielle-Jennyse Smith 4th 100 Breast, 2nd 50 Breast, 8th 100 IM
12-13yo Boys
Edward Chen 6th 200 Back, 4th 100 IM, 5th 100 Back, 4th 50 Back, 7th 50 Free, 4th 50 Breast
Aaron Spencer 6th 50 Free
14 yo Girls
Beth Harford 5th 100 Breast, 2nd 200 IM, 8th 50 Breast, 2nd 200 Free, 2nd 800 Free, 2nd 100 Free, 2nd 50 Free, 5th 400 IM
Jessica Gibson 6th 200 Fly
14 yo Boys
Andre McKay 2nd 200 Back, 4th 100 Back, 8th 1500 Free, 6th 50 Free
15 yo Girls
Kerry-Anne Miller 4th 200 IM, 5th 200 Fly, 7th 100 Fly, 8th 400 IM
16 - 18 Girls
Alice Dickinson 1st 200 Back, 5th 400 Free
Club Relays
18&u Girls 5th 4*50 Medley, 6th 4*100 Medley

 

Opens A Finalists - 2017

Click here for full results

Club Result 3rd
NZ Records (Long Course)
Women
Bobbi Gichard 1st 200 Back, 1st 100 Back, 2nd 50 Back
Tupou Neiufi 1st 100 Back, 2nd 50 Free, 2nd 100 Free
Holly Ancliffe 4th 200 Fly
Men
Joshua Asplin 6th 400 Free, 4th 200 Free
Corey Main 1st 200 Back, 1st 100 Back, 3rd 100 Free
Bayley Main 8th 200 Back, 4th 100 Back, 1st 50 Back
Daniel Hunter 1st 50 Fly, 1st 50 Free, 2nd 50 Back, 2nd 100 Free
Tama Solouota 1st 100 Breast, 4th 100 Back, 3rd 200 IM, 2nd 200 Free, 4th 100 Free
Shaquile Vaotu'ua 7th 50 Breast
Relays
Women 3rd 4*100 Free, 3rd 4*100 Medley
Men 1st 4*100 Free, 2nd 4*100 Medley

 

NAGs Finalists (NZ placings) - 2017

Click here for full results

Club Result 3rd
12-13yo Girls
Brooke Hill 7th 200 Fly, 6th 800 Free
Laura Wesseling 10th 200 Free
12-13yo Boys
Ryan Oliver 3rd 50 Breast, 3rd 200 Fly, 2nd 200 Breast, 1st 400 IM, 2nd 100 Breast, 2nd 100 Fly, 5th 1500 Free, 1st 200 IM, 5th 100 Free
Joshua Kao 10th 50 Breast, 5th 200 Breast, 10th 100 Back, 5th 100 Breast, 10th 200 Back, 10th 200 IM
James Slessor 7th 200 Fly, 8th 200 Breast, 5th 400 IM, 10th 100 Breast, 7th 1500 Free
Andre Yiu 9th 200 Breast, 7th 100 Breast
15yo Girls
Jasmine Anderson 7th 100 Free, 7th 50 Free
Hannah Ferguson 7th 50 Breast, 2nd 200 Breast, 4th 100 Breast, 3rd 400 IM, 7th 200 IM
Phoebe Harris 7th 200 Breast, 6th 100 Breast, 2nd 400 IM, 8thg 200 IM
Jasmine Anderson 6th 200 Free
15yo Boys
Tyron Henry 8th 400 Free, 2nd 100 Back, 1st 50 Free, 1st 50 Fly, 1st 200 Free, 4th 100 Fly, 1st 50 Back, 1st 100 Free
Noah Vilisoni-Heather 7th 50 Free, 10th 50 Back
16 - 18yo Girls
Holly Ancliffe 4th 200 Fly
16 - 18yo Boys
Thomas Hughson 4th 50 Breast, 4th 200 Brreast, 4th 100 Breast, 7th 200 IM
Daniel Koenigsperger 6th 50 Breast, 5th 200 Free, 3rd 100 Free
Andrew Rattray 2nd 200 Fly, 8th 200 Breast, 8th 400 IM, 7th 100 Fly, 9th 200 IM
Adrian Chong 6th 100 Back, 4th 50 Back
Club Relays
Girls 15&u 3rd 4*100 Free, 7th 4*100 Medley
Boys 15&u 4th 4*100 Free, 2nd 4*100 Medleyt
Boys 16&o 2nd 4*100 Free, 2nd 4*100 Medley

 

NZ Short Course (NZ placings) - 2016

Click here for full results

NZ Records (Short Course) Daniel Hunter 50 &100 Free (Open) 
13yo Girls
Danielle Ancliffe 5th 200 Fly
13yo Boys
Ryan Oliver 2nd 100 Breast, 6th 50 Fly, 4th 400 IM, 3rd 200 IM, 6th 100 Back, 4th 50 Breast, 1st 200 Breast, 1st 100 Fly, 1st 200 Fly, 6th 1500 Free
14yo Girls
Hannah Ferguson 4th 100 Breast, 9th 200 IM, 3rd 50 Breast, 3rd 200 Breast, 7th 400 IM
14yo Boys
15yo Girls
Jasmine Anderson 6th 200 Free, 4th 50 Free, 7th 100 Free
15yo Boys
Tyron Henry 3rd 50 Fly, 3rd 100 IM, 3rd 50 Free, 6th 100 Fly, 1st 100 Free, 2nd 50 Back
Rocky Mulinuu 10th 100 Back, 7th 200 Fly
Noah Vilisoni-Heather 7th 50 Back
16yo Girls
Mikayla Dance 4th 100 Breast, 7th 50 Breast, 3rd 200 Breast, 10th 800 Free
Bobbi Gichard 10th 50 Fly, 2nd 100 Back, 1st 200 Back, 2nd 50 Back
16yo Boys
Thomas Hughson 1st 100 Breast, 3rd 400 IM, 2nd 200 IM, 10th 100 Back, 1st 200 Breast, 10th 200 Back, 6th 100 Free, 6th 50 Back
Adrian Chong 2nd 100 Back, 5th 50 Free, 4th 200 Back
Reuben McKay 6th 50 Breast
17-18 Girls
Paige Schendelaar-Kemp 2nd 200 Free, 1st 50 Fly, 2nd 200 IM, 1st 100 IM, 2nd 50 Free, 2nd 100 Fly, 1st 100 Free, 2nd 200 Fly
Kirsten Fisher-Marsters 10th 100 Breast, 10th 50 Breast, 10th 50 Free
17-18 Boys
Daniel Koenigsperger 1st 200 Free, 7th 100 Breast, 6th 50 Fly, 4th 50 Breast, 5th 400 Free, 2nd 100 Free
Austin Hornby 5th 200 Fly
19&o Girls
Nikki Chapman 5th 100 Breast, 3rd 200 IM, 7th 100 IM, 3rd 200 Breast, 1st 400 IM
19&o Boys
Daniel Hunter 1st 200 Free, 1st 50 Free, 2nd 100 Fly, 1st 100 Free
Joshua Asplin 4th 200 Free, 10th 50 Fly, 7th 100 Back, 3rd 400 Free, 6th 100 Fly, 6th 50 Back
Shaquile Vaotu'ua 7th 100 Breast, 8th 200 IM, 4th 50 Breast, 5th 200 Breast
Open - Female
Paige Schendelaar-Kemp 4th 200 Free, 6th 50 Fly, 3rd 200 IM, 3rd 100 IM, 5th 50 Free, 3rd 100 Fly, 4th 100 Free, 2nd 200 Fly
Bobbi Gichard 4th 100 Back, 7th 200 Back, 3rd 50 Back
Mikayla Dance 9th 200 Breast
Nikki Chapman 5th 400 IM
Open - Male
Daniel Hunter 1st 200 Free, 1st 50 Free, 1st 100 Free
Joshua Asplin 4th 200 Free, 4th 400 Free, 6th 100 Fly, 7th 50 Back
Daniel Koenigsperger 9th 200 Free
Shaquile Vaotu'ua 7th 100 Breast, 4th 50 Breast
Thomas Hughson 10th 200 Breast
AWD
Tupou Neiufi 1st 100 Fly, 1st 50 Fly, 1st 100 Back, 3rd 400 Free, 1st 50 Free, 1st 100 Free, 2nd 50 Back
Tama Solouota 3rd 100 Back, 2nd 50 Breast, 2nd 100 IM, 2nd 50 Free, 2nd 100 Free, 1st 50 Back

 

NZ Open Water (NZ placings) - 2017

Click here for full results

Club Result  
Women
Alice Dickinson 3rd 16-17 10km
Hannah Ferguson 16th 13-15 5km
Aleisha Brokenshire 20th 13-15 5km

© Copyright Bruce Talbot 2006, All rights reserved                    Website development by Talbotco